Vienas svarbiausių barefoot batų privalumų – pėdos raumenų stiprinimas. Tyrimai rodo, kad vaikščiojimas basomis arba su minimalistine avalyne padeda aktyviau dirbti mažiesiems pėdos raumenims, o tai pagerina pusiausvyrą ir bendrą pėdos funkcionalumą.
Pavyzdys: Holowka ir kt. (2018) tyrimas parodė, kad bėgiojant basomis keičiasi pėdos prisilietimo prie žemės modelis ir tolygiau paskirstomas slėgis. Ilgainiui tai stiprina raumenis ir gali padėti išvengti įprastų pėdos deformacijų. Nors tyrimas skirtas bėgimui, tie patys principai galioja ir kasdieniam vaikščiojimui.
Tradicinė avalynė su pakeltu kulnu verčia kūną kompensuoti laikysenos pokyčius, o tai gali didinti kelių, klubų ir apatinės nugaros dalies apkrovą. Tyrimas (Franklin ir kt., 2015) nustatė, kad vaikščiojant basomis svorio centras persikelia natūraliau, o sąnariai apkraunami mažiau.
Tai reiškia, kad barefoot batai gali padėti išlaikyti natūralią laikyseną ir sumažinti lėtinių nugaros skausmų riziką.
Nors traumų prevencijos tema dar reikalauja išsamesnių tyrimų, pirmieji rezultatai viltingi. Ridge ir kt. (2019) tyrimas atskleidė, kad sustiprėję pėdos raumenys efektyviau sugeria smūgius ir apsaugo nuo dažniausiai pasitaikančių traumų, pavyzdžiui, padų fascito ar čiurnos patempimų.
Be to, barefoot avalynė padidina propriocepciją – gebėjimą jausti kūno padėtį ir judesį. Tai ypač aktualu sportuojant, nes geresnis pojūtis padeda išvengti netikėtų traumų.
Ekspertai pabrėžia, kad norint maksimaliai išnaudoti barefoot batų privalumus, būtina pereiti prie jų palaipsniui. Staigus pokytis gali sukelti diskomfortą ar net traumų, jei pėda dar nepasiruošusi intensyvesniam darbui.
Todėl rekomenduojama pradėti nuo trumpų pasivaikščiojimų minimalistine avalyne ir palaipsniui didinti nešiojimo laiką.
Nors dar laukia daugiau mokslinių įrodymų, dabartiniai tyrimai ir ortopedų rekomendacijos vienareikšmiškai rodo, kad natūralus pėdos funkcionavimas, stiprūs raumenys ir geresnis ryšys su žeme teigiamai veikia viso kūno sveikatą. Laipsniškas perėjimas prie barefoot batų – tai investicija į sveikesnę laikyseną, stipresnes pėdas ir mažesnę traumų riziką.