Vis daugiau žmonių renkasi mankštintis basomis, siekdami geresnio balanso, stipresnių raumenų ir natūralesnio judėjimo. Basomis atliekamos treniruotės leidžia pėdoms dirbti efektyviau, mažina traumų riziką ir gerina laikyseną. Moksliniai tyrimai rodo, kad treniruotės be avalynės turi daugybę privalumų, o tinkamas kontaktas su žeme teigiamai veikia visą kūną.
Mankštinantis basomis, suaktyvinami mažieji pėdos raumenys, kurie dažnai lieka neaktyvūs avint tradicinę avalynę. 2019 metais atliktas tyrimas parodė, kad basomis atliekamos treniruotės sustiprina vidinius pėdos raumenis, padeda formuoti taisyklingą pėdos arką ir mažina plokščiapadystės riziką (Goldmann et al., Scientific Reports, 2019). Stipresni pėdų raumenys palaiko taisyklingą eiseną ir sumažina per didelę apkrovą keliams bei klubams.
Avalynė, ypač su storu padu, slopina jutiminę grįžtamąją reakciją iš pėdų nervų receptorių. Basomis treniruojantis, aktyvuojami proprioceptiniai jutimo receptoriai, kurie padeda geriau suvokti kūno padėtį erdvėje. 2017 metų tyrimas parodė, kad žmonės, mankštinęsi basomis, turėjo geresnę pusiausvyrą ir mažesnę kritimų riziką nei tie, kurie treniravosi avėdami sportinę avalynę (Menant et al., Gait & Posture, 2017).
Tyrimai rodo, kad basomis atliekamos treniruotės gali sumažinti traumų tikimybę. 2020 metų tyrimas, lyginęs sportuojančius su batais ir be jų, nustatė, kad basomis mankštinęsi asmenys turėjo geresnę čiurnų stabilizaciją ir mažiau patyrė patempimų (McKeon et al., Journal of Sport Rehabilitation, 2020). Be to, basomis sportuojant sumažinama smūginė apkrova sąnariams, nes natūralus pėdos judėjimas leidžia efektyviau amortizuoti krūvį.
Norint pereiti prie treniruočių basomis, svarbu tai daryti palaipsniui. Pėdos raumenys ir sausgyslės gali būti pripratę prie avalynės, todėl reikalingas prisitaikymo laikotarpis. Rekomenduojama pradėti nuo statinių pratimų ant minkšto paviršiaus, pamažu pereinant prie dinamiškų judesių. Taip pat verta treniruotis ant įvairių paviršių, kad sustiprėtų natūrali pėdų amortizacija.
Mankšta basomis suteikia daugybę privalumų – stiprina pėdų ir kūno raumenis, gerina balansą ir mažina traumų riziką. Moksliniai tyrimai įrodo, kad basomis atliekamos treniruotės padeda lavinti propriocepciją, užtikrina geresnę sąnarių stabilizaciją ir natūralų judėjimą. Norint pasiekti geriausių rezultatų, rekomenduojama palaipsniui pereiti prie basų treniruočių ir pasirinkti tinkamus paviršius.
Treniruotės be avalynės – tai natūralus būdas stiprinti kūną ir pagerinti bendrą fizinę būklę.