Vaikščiojimas basomis ir barefoot batai: ar tai gera idėja?

Vaikščiojimas basomis ir barefoot batai: ar tai gera idėja?
Publikuota 2023-06-15 Skaitė 314

Praktika dalyvauti lauko veikloje basomis kojomis arba avint minimalistinę avalynę nėra naujas reiškinys. 1960 metais Etiopijos sportininkas Abebe Bikila laimėjo olimpinį maratoną bėgiodamas basomis kojomis. Judėjimas basomis kojomis, ypač bėgimas basomis, pastaraisiais metais išpopuliarėjo.

Vaikščiojimas basomis stiprina vidinius raumenis aktyvuoja kojų ir sėdmenų raumenis. Taip pat teigiama, kad vaikščiojimas basomis kojomis ir barefoot batai maksimaliai padidina jutimo grįžtamąjį ryšį iš pėdų ir sustiprina propriocepciją (kūno padėties ir judėjimo suvokimą). Bet ar tikrai verta atsisakyti tradicinės avalynės? Ar tradiciniai batai daro meškos paslaugą mūsų kojoms ir, jei taip, ar dėl to padidėja traumų rizika?

Avalynės trumpa istorija

Moksliniai faktai rodo, kad pirmą kartą kojas pradėjome dengti maždaug prieš 40 000 metų. Ankstyviausi batai buvo pagaminti iš minkštos, apvyniojamos odos ir priminė sandalus ar mokasinus. Nuo šių kuklių pradų avalynė tapo labai panašiu madingu aksesuaru, kurį šiandien žinome.

Per visą istoriją batai buvo naudojami kaip turto, laisvės ir galios simbolis. Romėnų laikais vergai ir kaliniai buvo verčiami apsiausti, tai buvo kaip bausmė, arba kaip jų nepilnavertiškumo įrodymas. Daugelyje kultūrų nusiauti batus prieš įeinant į namus ar garbinimo vietą yra mandagumo ir pagarbos ženklas. Aukštakulnius batus išpopuliarino Liudvikas XIV (XVI a.) kaip turto ir galios demonstravimą. Tokie batai buvo tokie nepraktiški, kad jais vaikščioti ar dirbti buvo beveik neįmanoma be mažiausiai dviejų tarnų pagalbos.

Nuo šeštojo dešimtmečio atsiradus pažangioms gumos ir sintetinėms medžiagoms, tapo įmanoma sukurti neribotą batų dizainą.

Barefoot batai  – nauda suaugusiems ir vaikams

Barefoot batai yra vadinami todėl, kad jie leidžia jūsų kojoms judėti taip, lyg basomis. Dauguma batų slopina mūsų pėdų funkciją, o tai daro žalą. Taigi, kad mūsų pėdos būtų tvirtos ir judrios, mūsų batai turi turėti šias charakteristikas:

  • Visiškai lygūs batai išlaiko svorio centrą virš kulnų, kur esame stabiliausi. Batai su kulnais (net ir maži kulniukai) stumia mus į priekį ir verčia kompensuoti visą stuburą, kad išlaikytume pusiausvyrą. Norint išlyginti visą kūną, labai svarbu dėvėti batus, kurie neturi kulno, yra lygaus pado.
  • Pėdos yra lanksčios. Batai taip pat turėtų būti lankstūs. Standūs batai efektyviai suriša sudėtingus pėdos raumenis – raumenis, kurie nenaudodami sunyks. Batai, kurie juda kartu su pėda, leidžia tiems raumenims išlikti stipriems ir lankstiems, o tai atveria kelią stabilumui visą gyvenimą. Kai pėdų judesys yra ribotas, po to atsiranda skausmas.
  • Vieta pirštams. Įprasta avalynė gali apriboti natūralią laikyseną ir funkciją, todėl gali atsirasti skausmas, nuospaudos. Barefoot batai užtikrina laisvę pirštams.

Žmogaus pėda yra sudėtinga struktūra. Kiekvieną pėdą sudaro 26 kaulai, 30 sąnarių ir daugiau kaip 100 raumenų, sausgyslių ir raiščių, kurie palaiko kūną ir užtikrina pusiausvyrą. Barefoot batai populiarėja, dėl mūsų visų, didėjančio supratimo apie pėdų sveikatos svarbą.

Rašyti komentarą
Naujienlaiškio prenumerata
Rašyk
Skambink